Množství zachyceného prachu závisí na jednotlivých listech - na charakteru listové plochy - jejím povrchu, velikosti, natočení. Lepkavé, chlupaté, svrasklé atp zachytí více prachu než hladké listy, nebo listy pohupující se ve větru. Při dešti se prach spláchne do trávníku, odkud se dále nemůže vířit do ovzduší. Pokud je pod stromy dlažba, většina prachu bývá spláchnuta do kanalizace.
Opadavý listnatý strom dává stín, když je potřeba, v létě. V zimě slunce propouští, protože je bez listí. Vytváří ochranu před větrem, osvěžuje, váže prach a zvlhčuje vzduch. Obohacuje ho kyslíkem. Cena za pořízení je minimální, spotřebovává pouze sluneční energii.
Stromy také zasluhují a vyžadují péči a přiměřené životní podmínky. Velké množství prachu může stromy poškozovat (snižuje množství světla dopadajícího na list a tím omezuje fotosyntézu). Způsobuje ucpání průduchů - pokud rostlina nemůže regulovat výpar (uzavřít póry), usychá. Také zvýšená teplota a snížená vlhkost vzduchu působí negativně. Jednotlivé vlivy se navíc zájemně kombinují.
Důležitost trávníků. Zdroj: Partnertví pro městskou mobilitu.