Dejme slovo dětem, aneb naši mladí urbanisté nám mohou ukázat, v jakém světě chtějí žít
Až budu velký, budu .... Požárníkem? Popelářem? Policistou?
Uvidíme. Tyhle děti chtějí stavět města – právě oni jsou budoucí mladí urbanisté. Dejme jim slovo, jsou bez předsudků, zažitých představ a mají jasnou představu toho, jak by to všechno mělo fungovat. Je krásné, že oni se v tom vysněném městě vidí. A vidí v něm i roli svých rodičů, prarodičů a sourozenců. Podívejme se, jak vidí náš společný prostor naše děti.
Fungují naše města i pro „sedmiletou Amálku“, aby mohla jezdit či chodit sama do školy a na kroužky?
- VÍME, ŽE DOPRAVNÍ NÁVYKY SE UČÍ V DĚTSTVÍ. PROTO SE ZAMĚŘUJEME NA DĚTI I NA RODIČE
Děti se seznamují s dopravou i v mateřských školkách a základních školách, ale rodina by měla být nejdůležitějším výchovným prostředím. Některé věci děti pochopí snadno, do některých musí samy takzvaně dorůst. Změna vede přes děti a rodiče!
Podívejte se na 44 příkladů, které děti a rodiče navrhli k realizaci!
- JAKÉ ZMĚNY MŮŽEME UDĚLAT VE ŠKOLE?
Pro školy je dobré si udělat školní plán mobility a dávat podněty městu ke změnám.
Dopravní výchova je už dnes zakotvena v osnovách, ale zabývá se jen otázkou bezpečnosti. To je v pořádku, ale spolek Partnerství pro městskou mobilitu jde dále. Chce se zaměřit na změny v dopravním chování a kde jinde začít, než na cestách do školy, v duchu hesla „co se v mládí naučíš ...". Už od mládí je třeba učit děti a jejich rodiče, že je dobré, aby šli (jeli) do školy pěšky, nebo na kole. Motivace ke změně jde u dětí mnohem jednodušeji než u dospělých a přes ně to pokračuje na rodiče.
Zkuste: Inspirativní podněty pro školy.
- A POMŮŽE TO I CELKOVÉ BEZPEČNOSTI?
Vozit dítě do školy autem je jen zdánlivě bezpečné. Dítě je v autě jen pasivním účastníkem silničního provozu, naopak zkušenosti pro bezpečný pohyb v silničním provozu získává jen přímým kontaktem s každodenními problémy. Pomůže i celkové zklidňování dopravy, které je velkým fenoménem dnešní mobility.
Cílem spolku Partnerství pro městskou mobilitu dále je, aby se mladá generace aktivně zapojila do procesu změn v oblasti dopravy a mobility. Zajímavým projektem, kde se děti a mladí lidé více dozvědí o tématu a mohou se i sami zapjit je například projekt Magistrátu hl. m Prahy Školní ulice. Tento pilotní projekt byl testován v roce 2019 a v roce 2020 byl rozjet naplno. Ukázku tohoto zajímavého projektu si můžete prohlédnout také na webových stránkách CityChangers.