Oblast čisté mobility vytváří organizační, právní a technické podmínky pro zvýšení odolnosti a udržitelnosti dopravních a energetických systémů.
Udržitelnost zahrnuje tři základní pilíře včetně jejich vzájemného vztahu:
Pro každý z výše uvedených pilířů existují specializované indikátory nebo mezinárodní standardy, podle kterých je možno posoudit, jak si daný dopravní či s ním související energetický systém stojí. Reakce na různá nebezpečí, například globální klimatické změny, přírodní katastrofy, sociální nepokoje, teroristické útoky, ale i kybernetické ataky či výpadky elektrické energie, jsou součástí odolnosti dopravních systémů, které lze i přes hrozbu mimořádných situací pozitivně přizpůsobovat a transformovat směrem k udržitelnému rozvoji.
„Emoce a rozum musí jít vždy ruku v ruce“. Miroslav Svítek, svoji profesní dráhu spojil s Fakultou dopravní, ČVUT, kde byl docentem, profesorem a děkanem.
Tato sekce se zaměřuje na tato typová opatření:
Doprava je již nyní velmi zatížená, a využívání klasických paliv její negativní dopady na životní prostředí ještě zhoršuje. To se projevuje zejména v okolí frekventovaných dopravních tras, kde dochází ke zhoršení kvality ovzduší (polétavý prach, polycyklické aromatické uhlovodíky) a zvýšené hlučnosti. Kromě toho spalování fosilních paliv přispívá ke skleníkovému efektu a změně klimatu. Proto dochází k postupnému přechodu na ekologičtější pohony, které tyto negativní dopady minimalizují.