Vzhledem k tomu, že na celém světě dochází v důsledku změny klimatu ke změnám počasí, jejichž důsledky jsou čím dál tím ničivější, musí se představitelé městských samospráv a urbanisté stále více zaměřovat nejen na zmírňování dopadů změny klimatu, ale také na adaptaci na tuto změnu.
Pro zvýšení odolnosti měst lze v tomto ohledu udělat mnoho - od realizace zelených ploch ve městech až po výstavbu nádrží na dešťovou vodu. Mezitím, co města zrychlují své úsilí o dosažení klimatické neutrality, musí také radikálně snížit emise z mobility a dopravy, například přeměnou dopravně zatížených ulic a veřejného prostoru na zdravější, obyvatelnější a k lidem přívětivější místa - a zapojit do tohoto procesu své občany.
Dne 22. března 2023 uspořádal EIT Urban Mobility v Kodani workshop, na kterém městští úředníci, odborníci z praxe a zástupci mládeže byli vyzváni, aby společně vytvořili soubor doporučení, jak mohou města proměnit veřejný prostor tak, aby umožňoval adaptaci na změnu klimatu, mobilitu bez fosilních paliv a zapojení mladších spoluobčanů.
EIT Urban Mobility po skončení semináře a po konzultacích s externími odborníky návrhy doporučení přezkoumal, sjednotil a upřesnil a výsledkem je následujících 11 politických doporučení pro městské samosprávy, rozdělených do tří hlavních okruhů: Strategie a procesy; Adaptace na změnu klimatu a mobilita bez fosilních paliv; a Zapojení občanů.
Politická doporučení jsou v souladu s doporučením Evropské komise pro plány udržitelné městské mobility (SUMP), které bylo přijato v březnu 2023, a odrážejí priority nového evropského rámce pro městskou mobilitu, který od prosince 2021 udává pokyny pro evropská města, jak snížit emise a zlepšit mobilitu se zvláštním důrazem na veřejnou dopravu a aktivní mobilitu. Evropská komise rovněž pracuje na tom, aby městům poskytla soubor společných indikátorů, které by jim pomohly shromažďovat údaje, monitorovat pokrok v oblasti udržitelné mobility a vyhodnocovat intervence.