S. Anglické slovo "Sustainable" znamená "Udržitelné". Jenže právě toto slovo je v českém poltickém slovníku nepopulární. Je proto potřeba si od začátku připomínat, co znamená písmeno "S" a jakou vazbu má na SUMP 2.0.
Jak ukazuje snímek ze zahraniční prezentace z 12. 11. 2019 z MD, tak problém s písmenem S má nejen Česká republika. Prostě se hledají Supermani, kteří se nebudou bát používat slovo "Sustainable".
Základní informace o udržitelném rozvoji lze nastudovat na stránkách MŽP a ještě podrobněji na stránkách Wikipedie. Ideální je postupovat dle metodiky Místní agendy21. Udržitelnost vystihuje níže uvedený obrázek.
U. Anglické slovo "Urban", znamená "Městský". Jenže první generace SUMP 1.0. zapomněla na to, že města mají rozdílnou velikost a není možné uplatňovat stejné principy jedné metodiky na všechny města stejně. Navíc v českém prostředí je řada měst, která má méně jak 40.000 obyvatel, tak v jejich případě se obzvláště velmi citlivě musí pracovat s metodikou, co se z ní použije a co nikoliv. Je tedy zcela zřejmé, že právě v českém kontextu není možné se uzavírat jen do "hradeb" města, ale je třeba plánovat v širším kontextu, alespoň v rozsahu ORP (oblast s rozšířenou působností), nebo na úrovni MAS (místních akčních skupin).
S | mezi 40 000 a 100 000 |
M | mezi 100 000 a 250 000 |
L | mezi 250 000 a 500 000 |
XL | mezi 500 000 a 1 000 000 |
XXL | mezi 1 000 000 a 5 000 000 |
globální město | více jak 5 000 000 |
Zdroj: - EC: ‘CITIES IN EUROPE THE NEW OECD-EC DEFINITION’ Lewis Dijkstra, Hugo Poelman (2012) |
M. Anglické slovo "Mobility", znamená "Pohyblivost". V českém odborném prostředí se slovo však ještě plně neuchytilo. Důkazem je vládní program Čistá mobilita, který se týká jen "čistých" dopravních prostředků. Tím se ale de facto dál výklad slovu "mobilita". je to jiný překlad slova "doprava".
SUMP 2.0 se důrazně vymezuje vůči tradičnímu dopravnímu plánování a naopak vyzdvihuje princip strategické plánování. Z celého procesu musí být zřejmé, že se nejedná jen o dopravu a parkování, ale o náš životní styl, který se projevuje i naším pohybem. Chodíme pěšky, jezdíme na kole, využíváme veřejnou dopravu, jezdíme a parkujeme auty. Jiné jsou cesty do práce, jiné za nákupem, jiný za volným časem.
Zcela jiné chování a potřeby má dítě, student, senior, žena nebo muž v produktivním věku. Právě poslední skupina má největší slovo při přípravě plánu, její příslušníci tak promítají své potřeby do tohoto plánu.
Zdroj: Robert Pressl: Sustainable Urban Mobility Plans 2.0: news, changes and implications for Cities, Praha, 12. 11. 2019 (překlad Partnerství pro městskou mobilitu)
P. Anglické slovo "Plan" má sice stejný význam i v českém jazyce, ale samotnému slovu plán, či plánování se dá rozumět různě. Z pohledu Akademie městské mobility se můžeme dívat na plánování v řadě souvislostí (viz. obrázek vlevo), nebo z pohledu evropské Městské agendy EU (viz. obrázek vpravo).
Dále je potřeba si připomenout, že SUMP je strategickým plánem, dokumentem! V tomto kontextu le vnímat 8 principů, na kterých je postaven SUMP:
Samotný strategický plán pak vychází i z dopravního plánování. Je potřeba si pak v rámci analýzy klást tyto otázky:
Fáze 2 a 3 - nový přístup k plánování myšlení
Překlad z evropské metodiky: Plán udržitelné městské mobility a 8 principů plánování. What is a Sustainable Urban Mobility Plan?, neboli co je plán udržitelné městské mobility? Překlad z aktualizované evropské metodiky SUMP 2.0. Z kapitoly jsme se zaměřili na osm hlavních obecně uznávaných principů, které jsou základem koncepce plánování udržitelné městské mobility, jak ho definuje balíček pro městskou mobilitu: Plánujte pro udržitelnou mobilitu ve... číst dále
Paříž: praktické cvičení Lekce 1 byla mimo jiné o tom, že se hledají politici, kteří rozumí principům plánu udržitelné městské a mobility a chtějí je realizovat v praxi. Příklad z praxe se našel sám - Paříž. Náhoda tomu chtěla, že na facebooku pracovní skupiny CityChanger Tomáš Novotný zveřejnil dne 21. 1. 2020 informaci o tom, že starostka Paříže představuje projekt “Čtvrthodinové město”... číst dále
Případně lze použít původní definici, která zůstává i v originální metodice SUMP 2.0. Co je plán udržitelné městské mobility a k čemu slouží?
Na cestu směrem k udržitelné mobilitě potřebuje každé město správnou mapu – plán udržitelné městské mobility (SUMP ). Plán udržitelné městské mobility je v současné době stěžejním strategickým dokumentem pro město, který řeší nejen samotnou dopravu a mobilitu, ale rovněž jejich vliv na další oblasti. Zásadní je soulad s trvale udržitelným rozvojem, ohled na moderní přístupy a změnu filozofie v rámci tzv. Smart City.
„SUMP je strategický nástroj plánování, jehož cíle a opatření jsou orientované na bezpečné, efektivní, dostupné a udržitelné systémy městské dopravy. SUMP vychází ze stávající praxe plánování a zohledňuje principy integrace, participace a evaluace.“ Doporučení pro plánování udržitelné městské mobility (EU)