Nová publikace „Mapování praxe 15minutových měst“ nabízí ucelený přehled konceptu 15minutových měst a souvisejících oblastí politiky. Zpráva shromažďuje případové studie a příklady ze stovky měst a poskytuje tak vhled do mezinárodních praktických definic, strategií a zkušeností s jejich realizací.
Koncept 15minutového města představuje ambiciózní vizi zvyšování příležitostí, propojení a kvality života ve městech. Ačkoli se tato koncepce ukázala jako atraktivní a vyvolala široký zájem, plně funkční logika nebo kombinace politik pro její implementaci ještě nebyla definována.
Partnerství Driving Urban Transition (DUT) se rozhodlo tuto mezero zaplnit, a proto zadává zmapování městské praxe spojené s konceptem 15minutového města a souvisejících oblastí politiky. Mapování během uplynulých 12 měsíců realizoval tým odborníků z Technické univerzity v Mnichově, Westminsterské univerzity a Univerzity v Portu; tým shromažďoval, popisoval a analyzoval příklady strategického ukotvení místních koncepcí pro 15minutová města.
Výsledný mapový přehled zahrnuje přibližně 100 měst a jejich více než 400 praktických postupů, jež souvisí s širší oblastí 15minutových politik, konkrétně se zaměřením na osobní mobilitu, městské plánování, logistiku a doručování a správu měst.
Zpráva poukazuje na široké celosvětové přijetí tohoto narativu, zejména v evropských státech, ale také upozorňuje na značné rozdíly v jeho praktické interpretaci. Zdůrazňuje složitost a vyvíjející se povahu konceptu 15minutového města i význam sociální integrace, inovativních řešení a společné správy pro jeho účinnou realizaci.
Zdroj: https://dutpartnership.eu/news/new-publication-mapping-of-15-minute-city-practices/
V roce 2020 zahájila starostka Paříže Anne Hidalgová vizionářskou kampaň, v níž slíbila, že Paříž promění v 15minutové město. Zájem o tuto transformační koncepci zdaleka neopadl, naopak ještě zesílil. Od té doby se k této misi připojila řada měst, která usilují o dosažení udržitelné mobility, inkluzivní dopravy a vytvoření klimaticky neutrální městské krajiny. Počet 15minutových měst neustále roste, takže stávající přehledové studie rychle zastarávají. V důsledku toho vzniká zásadní mezera v pochopení složitého globálního prostředí praktických definic, strategií, nástrojů, zkušeností s implementací, jakož i potřeb a výzev v oblasti výzkumu a inovací spojených s konceptem 15minutových měst a souvisejících oblastí politiky.
Evropské partnerství Driving Urban Transitions to a Sustainable Future (DUT - Podpora přechodu měst k udržitelné budoucnosti) se snaží tuto mezeru ve znalostech odstranit prostřednictvím svého programu Cesta pro přechod k 15minutovému městu. Jedním z hlavních cílů je vytvořit portfolio inovací pro 15minutová města, které bude shromažďovat znalosti o strategiích, politikách a dalších aspektech realizace konceptu 15minutového města. Od roku 2025 má být portfolio každoročně rozšiřováno o více než 10 nových příkladů.
Aktivita mapování 15minutového města, jejíž výsledky jsou zde prezentovány, je důležitým výchozím bodem, který poskytuje počáteční přehled pro portfolio inovací a analytické metody pro shromažďování mezinárodních zkušeností, nástrojů a postupů v následujících fázích plánu pro přechod ke konceptu 15minutového města. Výsledky tohoto projektu položí základy pro rozvoj portfolia inovací a posunou diskusi o 15minutovém městě blíže ke konkrétním aspektům praktické realizace.
Tato zpráva je rozdělena do dvou hlavních částí. Kapitola 2 představuje výstupy rozsáhlé mezinárodní studie o praxi 15minutového města (15mC). Představujeme města, která již zavedla nebo v současné době přijímají politiku 15mC, a ilustrujeme tak rozmanitost přístupů uplatňovaných v Evropě a ve světě. V návaznosti na to kapitola 3 nabízí šest hloubkových případových studií evropských měst, které nabízejí podrobnou analýzu praktických implementací paradigmatu 15mC. Tyto hloubkové analýzy poskytnou nejen diferencovaný přehled politik, ale také kriticky zhodnotí silné a slabé stránky jejich implementace, přičemž budou vycházet z přímých zkušeností příslušných místních odborníků na plánování. Nakonec představíme naše zjištění v souhrnu klíčových poznatků a v kapitole 4 nabídneme politická doporučení, která je vhodné zvážit.