Spolek Partnerství pro městskou mobilitu chce se inspirovat touto strategií, která klade pěší a cyklistickou dopravu do samého centra budoucí městské mobility.
Budoucnost našich měst a obcí závisí na naší schopnosti přepravovat se udržitelným způsobem a hledat taková řešení, která mají kladný vliv na zdraví člověka, na veřejný prostor a plynulost dopravy. Proto tak rádi vidíme, že pěší, cyklistická a aktivní doprava obecně by měly zůstat tou nejlepší volbou pro krátké cesty v městském prostoru.
Během následující dekády nastane díky technologiím v dopravě podobná revoluce, jakou v minulosti představovaly železnice nebo spalovací motory, tahle by ale mohla vést k ekologičtějšímu a pohodlnějšímu cestování nás všech. Musíme však začít na konci. Jaká jsou místa, na kterých chceme žít? Jaké chceme, aby byly naše životy?
A zatím neznáme nic lepšího pro zdravější životní prostor a šťastnější životy než opatření, která usnadní dopravu chodců a cyklistů.
Se správným vedením a odhodláním má naše vláda jedinečnou příležitost transformovat podmínky pro pěší a cyklistickou dopravu dneška i budoucích let.
Spolek Partnerství pro městskou mobilitu, z. s. proto přeložil dokument Future of Mobility Urban Strategy (Budoucnost mobility: Strategie pro města), které Britské ministerstvo dopravy zveřejnilo dne 19. 3. 2019.
Strategie vysvětluje přístup, jaký zvolila vláda, aby mohla plně využít příležitost ke změnám v oblasti městské dopravy. Chce přitom v maximální míře využít inovací a následujících 9 principů, kterých se vládní postupy budou v co největší míře držet.
Je konec roku, tak je dobré si celý seriál připomenout. Otázka totiž stále trvá: Co můžeme udělat pro to, abychom jednotlivé principy implementovali do České republiky?
P.S. Který vás zaujal nejvíce a co se dá použít pro českou vládní koncepci městské a aktivní mobility?