Participace je nezbytným prvkem moderního městského rozvoje, který podporuje demokratické principy, zvyšuje kvalitu života a pomáhá městům reagovat na měnící se potřeby společnosti.
Participace občanů představuje klíčový princip pro rozvoj moderních měst, který zajišťuje aktivní zapojení obyvatel do rozhodovacích procesů týkajících se městského plánování, veřejného prostoru a komunitního života. Tato spolupráce mezi občany, samosprávami a odborníky přispívá k vytváření udržitelných, funkčních a přívětivých městských prostředí.
Formy participace:
Informační participace: Občané jsou informováni o plánovaných projektech (např. veřejná setkání, webové portály, informační letáky).
Konzultační participace: Obyvatelé mají možnost vyjádřit své názory a připomínky (např. ankety, dotazníky, veřejná projednání).
Spoluúčast: Občané se aktivně podílejí na rozhodování nebo realizaci projektů (např. participativní rozpočtování, komunitní projekty).
Význam participace pro moderní města:
Příklady dobré praxe:
Praha: Participativní rozpočet v městských částech, kde občané navrhují a hlasují o využití části obecního rozpočtu.
Brno: Projekt „Chytré město“ zapojující občany do návrhů řešení městské mobility.
Vídeň: Intenzivní zapojení obyvatel při tvorbě nových rezidenčních čtvrtí, zejména ve veřejném prostoru.
Vliv Evropské unie
Za posilováním vztahu mezi veřejnými institucemi a občanskými organizacemi lze vidět významný́ vliv EU. Již v předvstupním období byly organizace občanského sektoru uznány institucemi EU jako důležitý́ partner. Princip partnerství a participace se uplatňuje v mnoha sférách činnosti Evropské unie (jak na úrovni celé EU, tak i v rámci jednotlivých členských států včetně ČR) a promítá se i do dalších postupů české veřejné správy, i když často jen formálně.
Vazba na konferenci URBIS
Konference URBIS 2025 se bude participaci věnovat jako součásti bloku o odolnosti a zdraví komunit.
Na veletrhu URBIS 2024 bylo toto téma představeno v přednáškovém bloku Bez participace to zkrátka nejde. Diskusní pásmo bylo určeno pro zástupce veřejného sektoru, malých obcí i velkých měst a krajů, představitele byznysu, pro developery i technologické firmy. Hosté rozebrali, v čem jsme dobří a v čem naopak zaostáváme ve srovnání se zbytkem Evropy. Probraly se témata jako participace a urbanismus, práce se stakeholdery, e-participace, participativní tvorba strategií, participace a mládež a jiné.