Na úrovni Evropské unie je východiskem pro regionální a místní politiku České republiky tzv. Politika soudržnosti, která pro období 2021 - 2027 navrhuje pět politických cílů (v období 2014 - 2020 bylo 11 tematických cílů): 1. Inteligentnější Evropa - podporující inovativní a inteligentní ekonomické transformace, 2. Ekologičtější Evropa - s nízkými emisemi uhlíku, podporou čistého a spravedlivého přechodu, zelených a modrých investic, oběhového hospodářství, přizpůsobení se změně klimatu a předcházení rizikům, 3. Propojenější Evropa - zvýšením mobility a regionální dostupnosti informačních a komunikačních technologií, 4. Sociálnější Evropa - prostřednictvím implementace Evropského pilíře sociálních práv, 5. Evropa blíže občanům - podporou udržitelného a integrovaného rozvoje městských, venkovských a pobřežních oblastí prostřednictvím místních iniciativ.
Z pohledu SUMP 2.0.. je klíčový cíl 3. , který přímo doporučuje realizovat SUMP a jeho opatření. (Více viz. Nařízení k Evropskému fondu pro regionální rozvoj a Fondu soudržnosti - SWD(2019) 1002 (zpráva pro Českou republiku, návaznost na tvorbu strukturálních fondů 2021+).
Možná se zapomnělo na to, že český ministr dopravy Dan Ťok podepsal kdysi dávno, 7. 10. 2015 Lucemburskou deklaraci o podpoře cyklistické dopravy v Evropě. Proč se vlastně ty deklarace podepisují, když se vlastně ani neví, že existují? Možná proto, že i díky tomuto dokumentu bude letos v listopadu ve Vídni 2020 podepsán dokument, který doporučí jednotlivým státům konkrétní kroky k podpoře cyklistické dopravy. Níže je převzato několik informací z tiskové zprávy Evropské cyklistické federace z října 2015
Na prvním tzv. „Cyklistickém summitu EU“ ministrů dopravy států EU a EFTA v Lucemburku, kde byl přítomen i český ministr dopravy Dan Ťok, byl přijat klíčový strategický dokument pro podporu rozvoje cyklistické dopravy v Evropě, tzv. „Lucemburská deklarace“. Jedním z hlavních doporučení ze schůzky je, aby členské státy EU zvýšily podporu cyklistické dopravy a více na jejím rozvoji spolupracovaly. „Je to historické politické rozhodnutí pro udržitelnou dopravu,“ prohlásil o úvodním setkání ministrů EU v Lucemburku věnovanému cyklistické dopravě předseda Výboru pro cestovní ruch a dopravu Evropského parlamentu Michael Cramer. „Představitelé různých institucí poprvé usilují o prosazení tak rozsáhlé iniciativy. Znamená to, že cyklistika již není vnímána jen pro svůj přínos životnímu prostředí, ale také jako pro své ekonomické přínosy!“
Setkání v Lucemburku i samotné přijetí pro cyklistiku klíčové deklarace vzniklo jako iniciativa lucemburského ministra dopravy Françoise Bausche v rámci lucemburského předsednictví EU a zúčastnili se ho nejvyšší představitelé z oblasti dopravy z jednotlivých členských států i vedení EU jako například evropská komisařka pro dopravu Violeta Bulc či předseda Výboru pro cestovní ruch a dopravu Evropského parlamentu a autor myšlenky Stezky železné opony Michael Cramer, ale také světově uznávaný architekt veřejného prostoru Jan Gehl či dánský cykloambasador Mikael Colville-Andersen.
Deklarace mimo jiné doporučuje EU a jejím členským státům vytvořit řídící body pro cyklistiku, které mohou pomoci posunout rozvoj cyklistiky výrazně vpřed. Takovéto organizace již některé cyklisticky vyspělé státy mají – například Cycling Embassy v Dánsku, Fietsberaad v Holandsku či Fahrradakademie v Německu. Deklarace zároveň stvrdila podporu evropského cyklistického plánu.
Další informace:
V prosinci 2019 představila nová Evropská komise iniciativu Zelená dohoda pro Evropu, což je ambiciózní balíček plánovaných opatření, která mají evropským občanům a podnikům umožnit, aby využívali výhody udržitelné ekologické transformace. Opatření, která doprovázejí prvotní plán klíčových politik, sahají od ambiciózního snižování emisí přes investice do špičkového výzkumu a inovací až po zachování evropského přírodního prostředí. Zelená dohoda, se může za podpory investic do ekologických technologií, udržitelných řešení a nových podniků, stát také novou strategií růstu EU. Pro její úspěch má zásadní význam zapojení a angažovanost veřejnosti a všech zúčastněných stran. Zelená dohoda pro Evropu především otevírá cestu řádné a sociálně spravedlivé transformaci. Zejména stanoví vyšší cíl v oblasti snižování emisí pro rok 2030 na alespoň 50 %, a dokonce až na 55 %, povedou-li mezinárodní jednání do roku 2021 k vyšším ambicím jiných velkých znečišťovatelů. Jednání o návrzích obsažených v Zelené dohodě pro Evropu v nadcházejících letech však určí, jak bude nová strategie převedena do konkrétních opatření.
Mobilitu řeší kapitola 2.1.5.Urychlení přechodu k udržitelné a inteligentní mobilitě.
Ta mimo jiné uvádí, že k dosažení klimatické neutrality je nezbytné do roku 2050 emise z dopravy snížit o 90 %. Množství emisí z dopravy by se mělo radikálně snížit, zejména ve městech. Kombinace opatření by se měla zaměřit na emise, dopravní přetížení měst a zlepšování veřejné dopravy.
Z hlediska definice samotného Plánu udržitelné městské mobility je významným evropským dokumentem Sdělení komise evropskému parlamentu, radě, evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a výboru regionů Společně ke konkurenceschopné městské mobilitě účinně využívající zdroje, dále Urban mobility package (pozn. 1). PUMM má podle dokumentu obsahovat návrhy, které jsou založeny na důkladné analýze stávající situace a jasné vizi rozvoje městské oblasti.
PUMM má zohledňovat územní rozsah funkčních městských oblastí a navrhuje způsob začlenění návrhů dopravních opatření do širší městské a územní strategie. Na zpracování PUMM by měly spolupracovat zástupci různých oblastí politiky a různých odborných oblastí a různých úrovní veřejné správy (integrovaný přístup). PUMM by měl podporovat integraci dopravních módů, zapojení veřejnosti a zainteresovaných stran a subjektů (participativní přístup) a opatření v oblasti změny dopravního chování (řízení dopravní poptávky).
Dokument uvádí témata, která jsou klíčová z hlediska koordinace aktivity mezi veřejným a soukromým sektorem. Jedná se o:
V příloze dokumentu Urban mobility package (Annex 1 - pozn. 3) je shrnuta koncepce Plánu městské udržitelné mobility.
Poznámky:
1 Urban Mobility Package, Evropská komise, 2013.
2 urban access restrictions
3 Urban Moibility Package, Evropská komise, 2013.
Dokument Plán jednotného evropského dopravního prostoru – vytvoření konkurenceschopného dopravního systému účinně využívajícího zdroje, zkráceně nazývaný Bílá kniha o dopravě (viz. pozn. 1), pojednává klíčová témata významná pro budoucnost dopravy, vize dopravního systému, 10 konkrétních cílů, principy a inciativy a opatření v oblasti dopravy, které jsou platné pro dopravu jako celek.
Klíčové otázky budoucnosti tvoří: