Plán udržitelné městské mobility je strategickým dokumentem a de facto jedním z klíčových hráčů, kteří rozhodují o jeho podobě jsou politici. Cílem kapitoly není hodnotit „kondici“ naší politiky, ale jen upozornit na její potenciál.
České slovo (politika) má několik významů, je ekvivalentem tří anglických termínů, které však operují na různé rovině obecnosti.
V otevřených společnostech demokracií vstupují do politiky politické subjekty politickým přesvědčováním (argumentací zúčastněných stran) a vyjednáváním (často kompromisní dohodou) a tak vytvářejí či spoluvytvářejí politická rozhodnutí. Mezi takové subjekty mohou patřit jednotlivci (občané), stejně jako organizace (politické strany a hnutí, spolky a jiné zájmové skupiny). Vynutitelnost politického rozhodnutí je zajištěna autoritou (která vykonává politickou moc).
V přeneseném smyslu znamená politika chování a jednání jednotlivce nebo skupiny nebo nasazení prostředků (ať legitimních, nebo ne) k dosažení určitého cíle.
Ekonomie může být velkým nebezpečím pro zpracování kvalitního plánu udržitelné městské mobility (PUMM) a to z jediného prostého důvodu. Udržitelný rozvoj je sice postaven na třech pilířích ekonomickém, sociálním a environmentálním, ale praxe naznačuje že prim bere ekonomický rozměr. Právě proto je doprava většinou spojována s ekonomikou a hospodářským rozvojem. Jenže řešení městské mobility je daleko více, než jen ekonomika … Vždyť se člověk nepohybuje po městě jen za účelem výdělku.
Každopádně se jedná o natolik rozsáhlé téma, že pro potřeby tohoto projektu jsou použity pouze tři základní definice:
Nicméně, jak citáty naznačují, ekonomie může být i velkým přínosem pro PUMM. Pokud je ekonomie o chování člověka ve vztahu k financím, pak PUMM by měl být postaven na ekonomických přínosech pro člověka, aneb když použiješ jiný dopravní prostředek, než automobil, pak můžeš hodně ušetřit nejen financí, ale i času a navíc získá člověk celou řadu dalších benefitů.
Demografie je vědní obor, který se zabývá událostmi dotýkajícími se každého z nás: narozením dítěte, úmrtím, sňatkem, rozvodem apod. Demografie však nestuduje jednotlivce, ale analyzuje události jako hromadné jevy.
Demografie má tak zřetelnou vazbu na plánování udržitelné městské mobility. Právě demografie může pomoci s výkladem tzv. „dělby přepravní práce“. Je přeci důležité vědět, jak se dopravují děti, ženy, muži, senioři. Nejen to, pokud se píše rok 2020, pak demografie řekne plánovačům, že v roce 2030 bude mít město více jak 30% seniorů a je třeba na to připravit dopravu a mobilitu. A takových cenných rad poskytuje demografie celou řadu. Nedá se prostě plánovat, pokud neznáme svoje obyvatelstvo.
Demografie je řecké slovo a znamená doslova popis obyvatelstva (démos – lid, obyvatelstvo; grafein – popisovat). Podle mnohojazyčného demografického slovníku je demografie věda, která studuje lidské populace, zabývá se jejich velikostí, strukturou a vývojem především z hlediska kvantitativního, ale i kvalitativního. Objektem studia demografie jsou lidské populace. Demografie se zabývá jejich velikostí, strukturou, vývojem a dalšími charakteristikami. Pozornost je věnována zejména demografické reprodukci, která je chápána jako přirozená obnova populace v důsledku procesů rození a vymírání.
Sociální geografie se zabývá studiem aktivit lidské společnosti v územním průmětu a studiem vzájemné interakce společnosti s přírodním prostředím. Věnuje se systematickému zkoumání vzorců a procesů, které tyto interakce utváří. Obzvláště klade důraz na zkoumání příčin a důsledků rozmístění lidských aktivit na zemském povrchu, které studuje sociální, kulturní, politickou a ekonomickou perspektivou.
Z pohledu plánování udržitelné městské mobility je třeba věnovat pozornost třem základním druhům problémů. Jde o:
Psychologie (z řeckého ψυχή (psyché) = duševno, duch, dech a -λογία (-logia) = věda, výzkum, nauka o duševnu) je věda, která studuje lidské chování, mentální procesy a tělesné dění včetně jejich vzájemných vztahů a interakcí (souhrnně označované jako psychika) a snaží se je popsat, vysvětlit a predikovat. Cílem psychologie je využít ke zvýšení lidské spokojenosti a zdraví. Psychologové objevili a vysvětlili řadu klíčových pojmů a konceptů, jako například percepce, kognice, pozornost, emoce, motivace, osobnost, interpersonální vztahy či podvědomí.
Jak ovšem může psychologie pomoci pochopit téma plánování udržitelné městské mobility? Zdrojem odpovědí pro tento projekt se stala kniha „Všichni žijem’ v blázinci.“ To tvrdí renomovaný psychiatr a psychoterapeut Radkin Honzák, který už padesát let naslouchá lidským strastem (* 1939). V rozhovorech s novinářkou Renatou Červenkovou se zamýšlí nad způsobem života, který dnes vedeme, i nad stavem společnosti, v níž duchovní rozvoj výrazně pokulhává za technickým.
Hovoříme o významu multimodality pro udržitelnou dopravu, o vlivu infrastruktury na volbu způsobu dopravy, o tom, jak daleko jsme pokročili v transformaci městské mobility. Otázka ale je, zda jsme na této cestě neztratili ze zřetele kromě politických cílů a názorů odborníků i osobu uživatele. Lidský faktor, to je to, co v zájmu dosažení udržitelnějšího systému dopravy získává stále větší pozornost. Pro politiky a úředníky to znamená hledat rovnováhu mezi potřebami jednotlivce/uživatele, potřebami společnosti, ekonomickými potřebami a městským prostředím. Spolu s výhodami, které přináší redefinování a přerozdělení veřejného prostoru, přichází i možné nové politické problémy, spojené s bojem o tento prostor a nutností hledat rovnováhu mezi potřebami všech skupin a subjektů v naší společnosti.
Pro danou zprávu byly vybrány následující citace:
Sociologie je věda, která se zabývá studiem sociálního života, skupin a společenství (Giddens, 2005). Jandourek (2009) definuje sociologii jako samostatnou vědeckou disciplínu, která se pokouší pomocí analytických metod a empirických technik zkoumat struktury, funkce a souvislosti vývoje společnosti a navrhovat o nich teorie. Bauman a May (2004) charakterizují sociologii jako komentář sociálního života. Sociologie podle nich obrací pozornost nejen k vlastnímu jednání, ale též k omezením a možnostem, s nimiž se musíme vyrovnávat. Existuje celá řada dalších definicí sociologie, které jsou si více či méně podobné. Pro naše potřeby lze sociologii definovat jako vědu o zákonitostech vývoje a struktury lidské společnosti.
Sociologii lze v systému věd zařadit mezi vědy zabývající se prostředím člověka a jeho společenstvím – např. geografie, demografie, psychologie apod., a vědy věnující se lidským činnostem a jejich produktům – např. ekonomie, politologie, antropologie, etnologie aj.
Význam sociologie spočívá zejména v její poznávací (kognitivní) funkci. Je to věda relativně komplexní, což omezuje praktické využití jejích výsledků (nenabízí jednoduchá řešení). Zásadní význam sociologie lze ale spatřit v tom, že nám umožňuje vidět souvislosti, které si běžně neuvědomujeme nebo je vidět nemůžeme. A právě tento rozměr je potřeba vyzvednout při plánování udržitelné městské mobility – umět vidět souvislosti.
Sociologie se soustředí na dva typy problémů – sociální a sociologický. Sociální problém představuje to, co konkrétní společnost za problém považuje, co v dané společnosti nefunguje. Sociologický problém se týká sociologie jako vědy. Sociologie pak řeší otázku, proč něco funguje právě určitým způsobem a jaké vnější i vnitřní vlivy daný jev ovlivňují.
Obecně se pak dá říci, že sociologie zkoumá společenskou realitu a její jednotlivé součásti, snaží se ji vidět ve vzájemných souvislostech se všemi dimenzemi společenské reality. Zabývá se nejen formalizovanými vztahy mezi lidmi, ale i jevy a procesy s nimi spojenými. Ve vztahu k pospolitému životu sociologii zajímají názory, představy a motivace lidí. Předmětem sociologie tedy je snaha o poznání a vysvětlení sociální skutečnosti.
Sociologie se zabývá zejména různými společenskými institucemi jako je rodina, politika, kultura apod., strukturou různých forem lidské pospolitosti a silami, které je seskupují (různými skupinami – etnickými, profesními, věkovými, vzdělanostními) a společenskými jevy a procesy vycházejícími jak ze společenského života tak interakce lidí (modernizace, globalizace, ekonomie apod.).