Jak se mohou města nejlépe učit jedno od druhého?
Zasedání městského panelu DUT: „Přenos klimatických opatření do praxe: Jak pracovat s příklady nejlepší praxe?“, červen 2023, Vídeň
Od léta 2022 vyzýváme města z Městského panelu DUT, aby předkládala a reflektovala místní priority v oblasti výzkumu a inovací a dalších aktivit v rámci DUT. Panel měst se schází dvakrát ročně, jednou online na podzim a jednou prezenčně začátkem léta. V roce 2023 jsme uspořádali první prezenční setkání panelu ve Vídni, kde jsme přivítali 21 zástupců ze 14 měst a devíti zemí.
Obrázek 8: Prezenční zasedání Městského panelu DUT v roce 2023 ve Vídni, zdroj: Městský panel: Partnerství DUT
Především jsme se snažili vytvořit program zaměřený na nabídku příležitostí pro vzájemnou výměnu zkušeností, diskuse o poznatcích a zkušenostech z realizace místních projektů a prohlídky ambiciózních místních projektů ve Vídni. Kladli jsme si hlavně otázky, jak na základě poznatků z jednotlivých projektů a osvědčených postupů podpořit jejich realizaci ve velkém měřítku. Hlavními body byly prezentace členů městského panelu, které ukázaly úspěšné zkušenosti s takovým „překladem“ a snahou o mainstreaming:
- Umea (SWE) o svém přístupu ke zdůraznění sociální udržitelnosti a genderových hledisek při realizaci svého „pětikilometrového města“
- Utrecht (NED) na dvou klíčových prvcích pro jejich strategii rozvoje města - systém čárových kódů pro zajištění místního mixu funkcí a platforma digitálního dvojčete.
- Tartu (EST) o svých ambicích realizovat ucelenou čtvrť pozitivní energie a o výzvách, které při tom vznikají
- Roseto (ITA) o zavádění energetických komunitních iniciativ
- Roubaix (FRA) o svém vzdělávacím a motivačním programu „Od nulového odpadu k oběhovému hospodářství“.
Po těchto praktických poznatcích následovala kola diskusí, jejichž cílem bylo hlouběji prozkoumat, jak se dostat od myšlenky k dopadům. Následující den jsme uspořádali návštěvy probíhajících proměn vídeňské čtvrti Inner-Favoriten, které sahaly od prvního vídeňského superbloku až po rozsáhlé projekty rozvoje města, rozvoj obnovitelných zdrojů energie a dočasně využívané budovy.
Obrázek 9: Odpovědi na otázku „Které vzdělávací formáty jsou pro odborníky v městské správě nejvhodnější?“, Zdroj: Partnerství DUT