15. 04. 2019
Spolek Kolem KM se nejen zapojil do kampaně CityChangers, ale rovněž koordinuje kampaň Do rachoty kolem KM. Dané spojení má své výhody. Nejde totiž jen o to, aby lidé, školy a firmy jeden měsíc soutěžili, ale aby sami mohli ovlivňovat podmínky pro aktivní dopravu. Na jedné straně mohou ovlivnit vypracování tzv. Plánu udržitelné městské mobility v Kroměříži, na straně druhé sami si mohou nechat vypracovat školní, či firemní plán mobility.
Proto město ve spolupráci se spolkem připravuje dne 13. 5. 2019 debatu o budoucnosti městské mobility, kde otázky budou otevřeny. Budeme se ptát občanů, jaké mají nápady, jak zlepšit dopravu po Kroměříži (nejen automobilovou). Kroměřížským společnostem bude také nabídnuto, zda nebudou chtít podpořit některý z plánovaných projektů z oblasti udržitelné městské mobility (MHD a školní autobusy zdarma, sdílená elektrokola/koloběžky, bezpečnější přechody, chytré semafory, senior taxi, lokální stezky pro pěší a cyklisty, městský mobiliář, pěší zóny a veřejné zahrádky či cokoliv jiného).
A nakonec všem nabídneme, aby se zapojili do Evropského týdne udržitelného rozvoje v roce 2020, ano, až v roce 2020. A proč tak pozdě? Je třeba nějaký čas na to, aby města, firmy a školy se přihlásily ke svým dobrovolným závazkům a začali se chovat udržitelně i v oblasti dopravy a mobility.
A tímto způsobem chceme vést besedy v našich městech v roce 2019 a společně se tak připravit na Evropský týden udržitelného rozvoje 2020.
Tato zpráva byla inspirována novinko ze SUSTRANS: Vybízíme zaměstnavatele, aby se přihlásili do Výzvy k aktivní dopravě.
Zdroj: https://www.sustrans.org.uk/news/employers-urged-sign-active-travel-challenge.
Inspirující překlad:
Vyzýváme všechny zaměstnavatele na území Severního Irska, aby se zaregistrovali do letošní Výzvy k aktivní dopravě a pomohli zvýšit podíl zdravějších a ekologičtějších způsobů dojíždění.
Abychom tuto novou iniciativu mohli zahájit, spojili jsme síly Sustrans s provozovatelem služeb veřejné dopravy Translink, s Vládní agenturou pro dopravní infrastrukturu a s Agenturou pro veřejné zdraví.
Zaměstnavatelé, kteří se do iniciativy zapojí, budou během měsíce června motivovat své zaměstnance, aby nechali auta doma a do práce i z práce jezdili na kole nebo hromadnou dopravou, případně chodili pěšky. Každý účastník pak své aktivní cesty zaznamenává online a může soutěžit s ostatními kolegy i firmami.
Každý týden v měsíci bude mít svoje vlastní téma z oblasti aktivní dopravy, a také celou řadu cen a pobídek, které by měly zaměstnance motivovat.
Steven Patterson (Delivery Manager ve společnosti Sustrans) uvádí: „Velká část dojíždějících stráví obrovský kus každého pracovního dne sezením v autě v dopravní zácpě. Věříme, že lze alespoň částečně nahradit dojíždění autem některým z aktivních způsobů. Rádi bychom přitáhli pozornost běžného pracujícího člověka, který má sedavé zaměstnání. Chceme, aby tito zaměstnanci zažili ten rozdíl, kdy se aktivní doprava stane součástí každodenní rutiny. Vašemu životu to vážně prospěje. Skvělý způsob, jak začít, je právě výzva Active Travel Challenge.“
Manažerka Translink pro podporu zaměstnanců se snaží motivovat další organizace: „Na základě úspěchů firemní výzvy, která v Translink probíhala v uplynulých třech letech, kdy jsme se snažili zvýšit podíl autobusové a železniční dopravy při dojíždění našich zaměstnanců, jsme se letos rozhodli nastavit laťku ještě výš. Společně s partnerskými agenturami chceme realizovat měsíční výzvu za aktivní dopravu, která bude zahájena týdnem podpory dojíždění vlakem a autobusem.“
„Jak ukazují průzkumy, lidé, kteří jezdí veřejnou dopravou, bývají mnohem aktivnější, cestou na vlak nebo autobus zvládnou denně udělat víc kroků a spálit víc kalorií. Motivováním zaměstnanců k aktivnímu dojíždění během měsíce června mohou zaměstnavatelé přispět k posílení zdravotního stavu a celkové kondice zaměstnanců, a současně i ke snížení dopravních zácp a zvýšení kvality ovzduší pro všechny, kdo v dané lokalitě žijí.“
Brendan Bonner, který je zástupcem ředitele v Agentuře pro veřejné zdraví, říká: „Začleněním některého z aktivních způsobů dopravy do vaší každodenní rutiny můžeme lépe dosáhnout doporučené délky pohybu 150 minut týdně.
Fyzická aktivita pomáhá snižovat riziko rozvoje chronických onemocnění, jako jsou nemoci srdce, diabetes 2. typu, rakovina nebo nemoci dýchacích cest. Kromě toho přispívá i ke kvalitnějšímu spánku, udržuje zdravou hmotnost člověka a snižuje stavy úzkosti a stresu.“
Linda Hurleyová z Divize pro bezpečnou a udržitelnou dopravu ve Vládní agentuře pro infrastrukturu uvedla: „Motivace veřejnosti k volbě udržitelných způsobů dopravy je klíčovým cílem návrhu vládního programu. Vládní agentura se zavázala, že ve spolupráci s dalšími subjekty bude usilovat o zvýšení počtu osob, které využívají pěší, cyklistickou a veřejnou dopravu.
Přibližně jedna třetina všech našich každodenních cest je kratší než 3 km, to je ideální vzdálenost pro jízdu na kole nebo chůzi. Další třetina cest je kratší než 8 km. Jedna malá změna může znamenat obrovský rozdíl. Rozhodněte se být aktivní a užívejte si všechny výhody.“
Registrace do výzvy je bezplatná a na vítěze čeká celá řada fantastických cen, jako jsou slevové kupony, sportovní hodinky a jízdenky Translink.