11. 12. 2018
Představte si následující situaci. Na preventivní prohlídku přijde obézní pacient a lékař zjistí, že má poruchu tukového metabolismu spojenou se zvýšením cholesterolu. Co udělá? Je možné, že mu dá statiny na jeho snížení, přestože pacient nemá v anamnéze žádnou informaci o tom, že by někdo z rodiny předčasně zemřel na následek kardiovaskulárních nebo jiných cévních potíží. Později ho bude léčit ještě na cukrovku, protože se nehýbe, přejídá se a vysedává u počítače (zdroj: Pavel Kolář).
Co mu tedy doporučíme?
Existují sice jednoduché, univerzálně platné rady, jenže každá generalizace je špatná. Když bude mít člověk mizerná kolena, neměl by mu doktor poradit, aby moc chodil, a už vůbec ne rychlou chůzi, při bolavé kyčli se rozhodně nedoporučuje jogging. Když se v Americe propagoval, geometricky vzrostl počet odoperovaných kyčlí, když se prosazovala rychlá chůze, tak zase kolen. Pro rozvoj kondice je nutné volit vhodnou formu zátěže individuálně.
Důležité je, abychom psychickou zátěž kompenzovali fyzickou prací nebo jinou kondiční zátěží. Abychom občas rozpohybovali srdce, plíce, nastartovali metabolický systém. Jestliže však volíme zátěž při onemocnění, například po infarktu, při diabetu, obstrukční plícní poruše, nemůže být unifikovaná, ale musí vycházet z našeho zdravotního a celkového stavu, z naší zdatnosti, a hlavně z odpovědi na otázku, čeho tím vlastně chceme dosáhnout (zdroj: Pavel Kolář).
Proč to píšeme?
Pokud přijde obézní pacient na preventivní prohlídku, pak tento článek mu žádnou radu nedá. Míříme úplně jinam. Vytvářejme takové příznivé podmínky pro naše děti, aby si mohly vytvořit správné pohybové návyky už v dětství. Nechme je chodit do školy, za jejími koníčky, nechme je jezdit na kole. Pokud je cesta nebezpečná, tak tlačte na město, aby překážky odstranilo. V sázce je mnoho...
S prevencí mohu ale začít i já, kdykoliv. Aktivní mobilita znamená, že pohyb dostanu do svého běžného dne, neznamená to, že si večer půjdeme zaběhat, nebo si zajdeme do tělocvičny.
Je jednoduché konstatovat, kolik % lidí je obézních, těžší je přemýšlet, jak to číslo snížit. My se pokusme zaměřit na populaci, která ještě obézní není, ale je možné, že brzy bude ...
Začneme jednoduchým krokem. Dnes zveřejňujeme prezentaci na téma Zdraví obyvatel a možnosti podpory zdraví v obcích a městech, kterou připravili společně MUDr. Stanislav Wasserbauer a Jana Böhmová ze Státní zdravotního ústavu.
Prostě začneme tím, že si připomeneme, co je zdraví.