07. 10. 2017
Projekt eGUTS (DTP1-1-454-3.1-eGUTS), zaměřený na podporu rozvoje elektromobility v městském prostředí, je spolufinancován z fondů Evropské unie (ERDF, IPA) prostřednictvím Programu nadnárodní spolupráce Interreg Danube (DTP) – prioritní osa 3: Lépe propojený a energeticky zodpovědný Dunajský region – specifický cíl: Rozvoj bezpečných dopravních systémů šetrných k životnímu prostředí a vyvážená dostupnost městských a venkovských oblastí. Řešení se účastní 22 partnerských organizací z 9 států (Rumunsko, Česká republika, Chorvatsko, Maďarsko, Rakousko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko a Černá Hora). Českou republiku v konsorciu zastupují Centrum dopravního výzkumu, v. v. i. a město Olomouc. Seznam členů konsorcia je uveden na stránkách projektu - zde. Doba řešení je stanovena na 30 měsíců, s ukončením v červnu 2019.
Mezi hlavní cíle projektu patří zajištění lepšího a koordinovaného uplatňování řešení e-mobility ve městech a regionech Dunajského regionu (viz obr. 1). Z toho budou těžit nejen zúčastněná města a příslušné regiony, ale celá programová oblast bude schopna lépe plánovat, koordinovat a používat nástroje a služby e-mobility v městských oblastech. Mezi další cíle projektu patří zlepšení informovanosti uživatelů dopravy v oblasti e-mobility díky vyvíjenému inteligentnímu nástroji eGUTS APP. V neposlední řadě projekt přispěje k zintenzivnění spolupráce, vzájemné výměně zkušeností a know-how mezi příslušnými aktéry na nadnárodní úrovni prostřednictvím expertního panelu i na úrovni národní (regionální) díky mítinkům regionálních strategických platforem.
Nadnárodní expertní panel (TEP), jmenovaný v rámci projektu eGUTS, přináší do projektu externí zkušenosti a pomáhá směrovat jednotlivé aktivity projektu. Je tvořen nezávislými externími odborníky specializujícími se na různé aspekty související s elektromobilitou, čímž je pro zúčastněná pilotní města zajištěn přístup k dalším odborným znalostem, řešením a kompetencím v předmětné problematice.
Na národní úrovni je nejvýznamnější součástí projektu iniciace Regionální strategické platformy, jakožto sdružení hlavních aktérů v problematice elektromobility a jejího rozvoje.
Kromě dílčích studií, které budou v projektu postupně zpracovány a které mimo jiné mají za úkol mapovat výchozí stav v jednotlivých segmentech elektromobility, je v projektu definováno osm hlavních výstupů, jimiž jsou:
Zdroj: Zpravodaj CIVINET (září 2017)