14. 03. 2025
Partnerství pro ekologičtější města v rámci Městské agendy pro EU prosí o vyplnění dotazníku do 17.3.2025 Jde o zabránění úbytku městské zeleně a stromového porostu. Dotazník zde.
Celý text:
Průzkum Partnerství pro ekologičtější města v rámci Městské agendy pro EU: Současný stav, zájem a schopnost měst a obcí EU monitorovat plány ochrany přírody ve městech (UNP)
Úvod
Tento průzkum je prováděn v rámci partnerství Greening Cities v rámci Městské agendy pro EU (UAEU), jehož cílem je podporovat lepší znalosti, regulaci a financování pro zlepšení městské modré a zelené infrastruktury a obnovu ekosystémů v celé Evropě. Konkrétně má partnerství v úmyslu podpořit lokalizaci nařízení o obnově přírody (NRR) [nařízení (EU) 2024/1991] v souladu se strategií EU pro biologickou rozmanitost do roku 2030 (BS2030).
NRR, jakožto první komplexní celoevropský právní předpis stanovující právně závazné a časově omezené cíle pro obnovu ekosystémů na souši i na moři, obsahuje zvláštní ustanovení pro městské ekosystémy (článek 8). Tato ustanovení vyžadují, aby členské státy do roku 2030 zabránily čistému úbytku městské zeleně a stromového porostu (ve srovnání s rokem 2024) a aby od roku 2031 každých šest let rozšiřovaly celkovou plochu městské zeleně a stromového porostu, dokud nebude dosaženo uspokojivé úrovně na místní úrovni. Úloha místních orgánů při dosahování těchto cílů bude klíčová a vypracování ambiciózních plánů městské přírody (Urban Nature Plans, UNP), jak požaduje BS2030 EU (cíl 14), je důležitým krokem správným směrem.
Naším cílem je zmapovat současný stav, zájem a kapacitu měst a obcí v EU v oblasti monitorování plánů ochrany městské přírody, shromáždit osvědčené postupy a identifikovat úspěšné i brzdící faktory, které by dále inspirovaly úsilí o ozelenění a renaturalizaci měst. Výsledky průzkumu budou podkladem pro realizaci akce 2 Partnerství - Systém ukazatelů pro obnovu městské přírody, jejímž cílem je poskytnout doporučení pro tematické oblasti a ukazatele, které mohou místní orgány využívat k měření a sledování pokroku v plnění svých plánů obnovy městské přírody a cílů.
Primárním adresátem tohoto průzkumu jsou města a obce s více než 20 000 obyvateli - zamýšlení realizátoři Plánů obnovy městské přírody, jak je původně navrhla EU BS2030. Uvítáme však i příspěvky menších obcí a dalších aktérů zapojených do obnovy městské přírody.
Definice
Pro účely tohoto průzkumu jsme přijali definici stupně urbanizace (DEGURBA) měst a obcí:
Město (nebo hustě osídlená oblast): místní administrativní jednotka (LAU), kde alespoň 50 % obyvatel žije v jednom nebo více městských centrech.
Město (nebo středně hustá oblast): místní správní jednotka, kde méně než 50 % obyvatel žije ve venkovských síťových buňkách a méně než 50 % obyvatel žije v městských centrech.
Plány městské přírody označujeme jako „opatření k vytvoření biologicky rozmanitých a přístupných městských lesů, parků a zahrad; městských farem; zelených střech a zdí; ulic lemovaných stromy; městských luk a městských živých plotů“, která podporuje BS2030 s cílem vrátit přírodu do měst a odměnit komunitní činnost. Tato definice zahrnuje všechny strategie/politické rámce/akční plány, které definují přírodu a biologickou rozmanitost jako prioritní oblasti s jasnými cíli, úkoly, měřitelnými cíli, odpovědností a financováním, i když nejsou výslovně nazvány „plány městské přírody“ (mohou sem například patřit plány adaptace na změnu klimatu).
Vyplnění tohoto dotazníku zabere přibližně 20-30 minut. V této fázi si opravdu ceníme vaší účasti a postřehů. Po skončení průzkumu zpracujeme výsledky a podělíme se s vámi o klíčová zjištění týkající se navrhovaných tematických oblastí a ukazatelů pro realizaci a monitorování ambiciózních plánů městské přírody.
Uzávěrka: Dotazník vyplňte do 17. března 2025 do 17:00 hodin středoevropského času.