14. 11. 2022
Nový politický vzdělávací program, který vznikl v rámci partnerství mezi Walk21 a VREF (Volvo Research and Education Foundations – Nadace Volvo pro výzkum a vzdělávání), bude dnes představen na konferenci COP27; cílem programu je pomoci až 56 národním vládám v jejich úsilí o rozvoj efektivní národní politiky pěší dopravy, tedy nástroje, jenž pomáhá zlepšit zdravotní stav a pohodu obyvatel, zmírnit klimatické změny a snížit počet obětí dopravních nehod.
Politický vzdělávací program bude představen na konferenci COP27 v egyptském Šarm aš-Šajchu dne 15. listopadu v 15 hod během akce nazvané Role aktivní mobility a veřejné dopravy v novém paradigmatu mobility. Ohlášení programu reaguje na hlavní ambici výzvy předsednictví konference COP k podpoře nízkouhlíkové dopravy pro udržitelnost měst (LOTUS – Low Carbon Transport for Urban Sustainability)[1].
Vzdělávání bude probíhat v období od března do června 2023 pod koordinačním vedením neziskové organizace Walk21. Podpora politiky pěší dopravy bude cílit na vlády 56 států, jež jsou součástí THE PEP (Panevropského programu pro dopravu, zdraví a životní prostředí).
Podepsáním Vídeňské deklarace Budování lepší budoucnosti transformací na novou, čistou, bezpečnou, zdravou a inkluzivní mobilitu a dopravu na 5. zasedání na vysoké úrovni o dopravě, zdraví a životním prostředí THE PEP v roce 2021 se ministři členských států celoevropského regionu zavázali, že „budou rozvíjet a realizovat národní politiky pro pěší a cyklistickou dopravu v každém státě", a to souběžně s vypracováním hlavního plánu aktivní mobility pro panevropský region, který má být přijat v roce 2025[2].
Nedílnou součástí vzdělávacího programu budou tři nové výzkumy:
Národní vlády v rámci panevropského regionu, které se aktivně podílejí na národní politice pěší dopravy: Arménie, Česko, Francie, Irsko, Izrael, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Rakousko, Řecko, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko, Turecko a Spojené království zastoupené Skotskem. K tomu, aby se stali součástí této skupiny, budou vyzváni zástupci co největšího počtu zemí v regionu.
Biljana Filipovičová, nastupující předsedkyně THE PEP:
„Podobnou iniciativu lze jen podpořit. Chůze a jízda na kole jsou důležité způsoby aktivní mobility, které mohou významně přispět k dekarbonizaci naší společnosti. Stále přibývá důkazů o jejich pozitivním vlivu na zdraví jedince i na životní prostředí.“
Bronwen Thorntonová, generální ředitelka Walk21:
„Jsme rádi, že tento vzdělávací program pro politiku pěší dopravy, který vznikl díky spolupráci s VREF, nám umožňuje pozitivně reagovat na výzvy ze strany mnoha národních vlád, jež hledají znalosti, postupy a nástroje potřebné k vytvoření efektivní národní politiky pěší dopravy.“
Henrik Nolmark, ředitel Nadací Volvo pro výzkum a vzdělávání:
„V rámci našeho závazku posílit mezinárodní výzkum a kapacity v oblasti výzkumu chůze jako způsobu dopravy konkrétně podporujeme tímto programem organizaci Walk21 v jejím úsilí, které může přispět ke spravedlivějšímu přístupu a udržitelné mobilitě v městské dopravě.“
[1] https://cop27.eg/#/presidency/initiative/lotus
[2] https://thepep.unece.org/vienna-declaration
POZNÁMKY
Panevropský program pro dopravu, zdraví a životní prostředí (THE PEP) je jedinečná tripartitní celoevropská politická platforma, která na rovnoprávném základě sdružuje ministerstva dopravy, zdravotnictví a životního prostředí. THE PEP podporuje přechod na klimaticky šetrnou a zdraví podporující mobilitu sdílením osvědčených postupů a rozvojem společných projektů v 56 zemích celoevropského regionu. Program společně řídí Oddělení udržitelné dopravy a životního prostředí Evropské hospodářské komise OSN (EHK OSN) a Evropský regionální úřad Světové zdravotnické organizace (WHO/Evropa). Státy, které budou pozvány do prvního národního programu podpory politiky pěší dopravy: Albánie, Andorra, Arménie, Rakousko, Ázerbájdžán, Bělorusko, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Kanada, Chorvatsko, Kypr, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Gruzie, Německo, Řecko, Maďarsko, Island, Irsko, Izrael, Itálie, Kazachstán, Kyrgyzstán, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Malta, Monako, Černá Hora, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Moldavsko, Severní Makedonie, Rumunsko, Ruská federace, San Marino, Srbsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Tádžikistán, Turecko, Turkmenistán, Ukrajina, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Spojené státy americké a Uzbekistán. Více informací naleznete zde: https://unece.org/transport-health-environment-pep-0
KONEC
Pro další informace neváhejte kontaktovat:
Zdroj: WALK 21