07. 12. 2021
Celý svět dnes čelí intenzivním bouřím, záplavám a požárům. Znečištěné ovzduší negativně ovlivňuje zdraví desítek milionů lidí a nepředvídatelné počasí způsobuje nevýslovné škody na našich domovech i zdrojích obživy.
Dopady klimatické změny jsou ničivé, pokrok za účelem boje s klimatickou změnu však přináší čistší vzduch, nová pracovní místa, obnovu přírody i ekonomický růst.
Navzdory těmto příležitostem však nepostupujeme dost rychle. Všechny státy musí urychleně spojit své síly, máme-li tuto krizi zvládnout.
Dohodly se rovněž na tom, že musí zintenzivnit snahu, jak se přizpůsobit dopadům klimatické změny, a v neposlední řadě sladit finanční toky s úsilím o snižování emisí skleníkových plynů a s rozvojem, který bude vůči klimatické změně odolnější.
Dokončením a implementací Pařížské dohody zde v Glasgow můžeme ukázat, že svět je schopen na řešení tohoto zásadního problému spolupracovat.
A když se sjednotíme na tom, že zotavení po koronaviru musí jít ekologickou cestou, která přináší udržitelná pracovní místa a řešení naléhavých a vzájemně spolu souvisejících problémů veřejného zdraví, klimatické změny a ztráty biodiverzity, můžeme ochránit životní prostředí pro budoucí generace.