25. 11. 2020
Seminář pod názvem "Městská doprava po COVID-19" (Urban transport after the COVID-19 crisis - Reflections on urban transport in the new context emerging from the COVID-19 crisis), přinesl zásadní úvahy o budoucnosti městské mobility.
Pandemie COVID-19 ovlivňuje všechny segmenty našeho života. Dopad na dopravu a mobilitu byl obrovský bez ohledu na úroveň bohatství zemí. Když budou omezení ukončena nebo zmírněna a činnosti budou obnoveny, částečně nebo úplně, sektor dopravy již může vypadat velmi odlišně.
Prof. Harry Rutter z Univerzity v Bath představil data Světové zdravotnické organizace, podle kterých dnes 71 % všech úmrtí mají na svědomí neinfekční chronické choroby, lidově označované jako "nemoci životního stylu". Ty mají hlavní čtyři viníky, kterými jsou:
Seminář reagoval na otázky, které si kladou lidé na celém světě:
Jak krize ovlivňuje současnou a budoucí městskou mobilitu a dopravní systémy spolu s městským plánováním? Jaká jsou rizika a příležitosti? Jaké budou „staré“ a „nové“ problémy v období po pandemii? Jak bude městská doprava a mobilita přepracována a přizpůsobena tak, aby vyhovovala a / nebo zvládala nové trendy a vznikající potřeby?
Pandemie přinesla změny nejen chování, ale také obrovský posun v názorech a postojích veřejnosti. Ukázal to například průzkum, který proběhl nedávno ve Velké Británii.
Kompletní výstupy průzkumu najdete zde.
Světová zdravotnická organizace (WHO) zároveň zveřejnila brožuru, ve které představuje doporučení pro podporu zdravé městské dopravy v době COVID-19. Seminář proběhl v rámci programu THE PEP: https://thepep.unece.org/