20. 10. 2020
Evropská komise v posledních letech intenzivněji zaměřuje na městské záležitosti v reakci na skutečnost, že do roku 2020 se odhaduje, že ve městech bude žít téměř 80% občanů EU. Politický význam problému dokazuje jeho zařazení do 7. akčního programu pro životní prostředí (7EAP) v rámci prioritního cíle 8 s názvem Udržitelná města: „ Společně pracujeme na společných řešeních “. Celkovým cílem této politické snahy je posílit udržitelnost měst EU, aby bylo do roku 2050 dosaženo toho, aby všichni Evropané „žili dobře, v mezích planety“.
Akční program konkrétně stanoví, že do roku 2020: „… většina měst v Unii provádí politiky udržitelného městského plánování a designu…“ a že by Komise měla vypracovat: „… soubor kritérií pro hodnocení vlivu měst na životní prostředí, zohlednění hospodářských, sociálních a územních dopadů “.
Generální ředitelství Evropské komise pro životní prostředí (GŘ pro životní prostředí) pracuje na zlepšování městského prostředí mnoha způsoby:
V dalších generálních ředitelstvích Komise probíhá řada dalších úzce souvisejících městských environmentálních aktivit, které by města mohla považovat za užitečná. Podrobný přehled všech politik Komise týkajících se měst, včetně podrobností o financování ze strukturálních fondů a výzkumu, najdete na tomto komplexním webovém portálu o městských otázkách ( přehled všech politik souvisejících s městským prostředím naleznete v části „Zelená města“) .