Lidé si odjakživa upravují prostředí, ve kterém žijí, k obrazu svému. Stavíme si obydlí a budujeme města, přetváříme krajinu a využíváme přírodu jako základní zdroj energie a obživy, který potřebujeme k životu. Těžíme suroviny, šlechtíme plodiny a zvířata, vymýšlíme a vyrábíme stále důmyslnější nástroje, stroje a technologie, které nám v těchto snahách pomáhají. To vše děláme již stovky a tisíce let proto, aby byl náš život snadnější, kvalitnější a bezpečnější. Města jsou pak zhmotněním této dávné snahy lidí a společnosti vybudovat si kolem sebe ideální prostředí pro život.
Představy o tom, jak má toto životní prostředí pro život člověka vypadat a fungovat, se ale neustále mění s tím, jak se mění společnost a jak se vyvíjejí technické prostředky, kterými své potřeby naplňujeme. Jedním z největších impulsů ke změně fyzické podoby měst i chápání společnosti přinesla průmyslová revoluce - nové zdroje energií a nové způsoby práce a obživy od základu změnily strukturu lidských sídel, které se musely rychle adaptovat na do té doby nemyslitelné tempo rozvoje, objemy výroby a nové technologie a možnosti dopravy. Následovalo téměř 150 let mnohdy živelného růstu poháněného masivním využívání fosilních paliv. Jedním z důsledků těchto změn byla i společenská potřeba ochrany historických památek, kulturního dědictví a přírody.
Zdá se, že nyní stojíme na prahu nové etapy v příběhu našich měst. Zvyšující se ceny energií, důsledky klimatických změn i připravované legislativní kroky na lokální i globální úrovni vedou mimo jiné k masivnímu zájmu o využívání alternativních, obnovitelných a soběstačných zdrojů energie, jako jsou například různé druhy fotovoltaických zařízení. Do popředí se dostávají i otázky zeleně, hospodaření s vodou a další prvky související s ochranou přírody.
Všechna toto řešení však mají svá pro a proti a často také narážejí na problematiku území pod plošnou ochranou, jako jsou např. městské památkové rezervace a zóny, či chráněné krajinné oblasti. Jaká jsou východiska z této situace a jaké změny naše města v budoucnu čekají, když se proti sobě začínají stavět dříve jednotné potřeby ochrany kulturního a přírodního dědictví?
Program konference je k dispozici na tomto odkaze: https://www.historickasidla.cz/cs/souteze-a-akce/konference-seminare/konference-2023-znojmo/program-konference-2023-mesto-a-zivotni-prostredi.html
Registraci je nutné provést do pátku 15. září prostřednictvím formuláře