CHCETE SE PŘIPOJIT K NAŠEMU MOTTU - "MĚSTO KRÁTKÝCH VZDÁLENOSTÍ"?
Co znamená motto "Město krátkých vzdáleností"?
To je jednoduché. Víme, že většina našich cest po městě je do 5 km. Chůze tak maximálně do 1 km, jízdní kolo tak do 5 km. Elektrokola posouvají vzdáleností ještě dále a odstraňují bariéry reliéfu, či stáří. V kombinaci s veřejnou dopravou se dostaneme i na delší vzdálenosti. Prostě jsme město krátkých vzdáleností, tak proč tomu nepřizpůsobit i infrastrukturu? Prostě všechno je u nás od sebe relativně blízko, tak proč toho nevyužít?
Zlepšení dopravní situace se prostě nemůže odehrát bez poměrně výrazné změny dopravního chování obyvatel a návštěvníků města. Automobil nemusí být pro řadu cest nezbytný. Nebylo by lepší jezdit auty jen v nutných případech a více využívat udržitelné formy městské dopravy - veřejnou dopravu, jízdu na kole nebo chůzi? Být zdravější, mít více prostoru pro život a udělat z JIhlavy bezpečnější a přívětivější město s živým veřejným prostorem?
Další alternativy: Eko auto, CNG, Elektrovůz
Alternativci aneb auta pro městský provoz stvořená
Zácpám v centru neuleví, ale výrazně nižší emise se jim upřít nedají. Takové jsou
elektromobily, hybridní auta a auta na zemní plyn. Alternativní mechanismy, které je pohání, z nich na poli automobilové dopravy činí čtyřkolé sympaťáky, jimž by člověk sem tam odpustil i nějakou tu kolonu na magistrále.
Pro všechny, kdo bez auta nemohou být, tak jsou tihle alternativní fešáci
ideálním řešením do městského provozu. Protože využívají energii mnohem efektivněji, případně je pohání elektřina či plyn, umožňují pohodlný pohyb po městě, aniž by pražské ovzduší dostávalo tolik zabrat. A to stojí za úvahu.
V rámci Plánu udržitelné městské mobility budeme pamatovat na
opatření pro automobilovou dopravu, či
parkování.Pamatujte také
na bezpečné dopravní chování. Nejste přeci chodec, ale člověk, který jindy jede autem, někdy na kole, případně použuje i veřejnou dopravu. Vzájemná ohleduplnost a zdrvořilost na cestách se vyplatí.